FIZYKOTERAPIA

Fizykoterapia wykorzystuje zjawiska fizyczne – światło, prąd elektryczny, magnetyzm, ultradźwięki, niską temperaturę – do pobudzenia procesów biologicznych w tkankach. Ma zlikwidować ból, obrzęki, wysięki i stany zapalne, stymulować lub łagodzić i goić. Dlatego jest często stosowana po urazach.

Najczęstsze wskazania do zabiegów:
– schorzenia i dysfunkcje narządu ruchu
– zespoły bólowe kręgosłupa i stawów
– choroby zwyrodnieniowe
– choroby reumatoidalne
– po udarach mózgu
– wady postawy

ZAKRES USŁUG

LASER, LASER WYSOKOENERGETYCZNY
Należy do najskuteczniejszych zabiegów przeciwzapalnych. Terapeuta naświetla kolejne punkty na naszym ciele laserem, który emituje wiązkę światła i wiązkę fali o różnej długości.

POLE MAGNETYCZNE
Terapuls
Działa przeciwzapalnie, łagodząco, przeciwbólowo. Urządzenia generują pole elektromagnetyczne.

Megatronic
Ma zastosowanie przy zapaleniu narządów jamy brzusznej, nietrzymaniu moczu, w schorzeniach neurologicznych i ortopedycznych.

PRĄDY
Galwanizacja (Diadynamic)
Stymuluje mięśnie, łagodzi ból. Pomaga w chorobach nerwów obwodowych, a także przy dolegliwościach reumatycznych. Może pobudzać albo obniżać napięcie nerwowe. W trakcie zabiegu odczuwamy mrowienie.

Jonoforeza
Wykorzystuje prąd galwaniczny, by wprowadzić do tkanek środek o działaniu przeciwbólowym lub przeciwzapalnym, a także np. zmiękczającym blizny. Jedna z elektrod jest nasączona lekiem – substancją złożoną z jonów o tym samym potencjale elektrycznym. Z drugiej strony przykłada się elektrodę przyciągającą te jony i wtedy lekarstwo się wchłania.

Elektrostymulacja
Pobudza uszkodzone lub rozleniwione mięśnie bądź nerwy nie pozwalające funkcjonować mięśniom.
Jedną elektrodę przykłada się na nerwie, drugą na mięśniu. Jeżeli nie wywołuje to skurczu mięśnia, znaczy, że nerw jest uszkodzony. Wtedy na dwóch końcach mięśnia układa się elektrody, by nastąpił skurcz. W ten sposób zapobiega się zanikowi mięśnia. Stymuluje się także mięśnie, którym grozi zanik z powodu unieruchomienia, np. złamanej kończyny. Kilkusekundowe skurcze mogą być nieprzyjemne, ale nie powinny boleć.

Prądy interferencyjne (inaczej prądy Nemeca)
Powstają one poprzez nałożenie na siebie prądów płynących z dwóch oddzielnych obwodów elektrycznych o nieznacznie różniącej się częstotliwości. Prądy interferencyjne działają głównie przeciwbólowo, poprzez zwiększenie ukrwienia tkanek. Dzięki wibracjom odczuwanym podczas zabiegu obserwuje się u pacjentów odprężenie i poprawę samopoczucia.

Elektrostymulacja TENS
Jest to sprawdzona klinicznie, nieinwazyjna i niefarmakologiczna terapia przeciwbólowa. Znajduje szerokie zastosowanie w uśmierzaniu zarówno bólu przewlekłego jak i ostrego.