Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Inicjatywa ta ma na celu podkreślanie szczególnej roli badań profilaktycznych, które mogą uchronić przed diagnozą nowotworową, a nawet uratować życie wielu kobiet.

Rak szyjki macicy jest jednym z tych nowotworów, które nie dają żadnych objawów. Rozwija się długo i bezboleśnie. Jak uchronić się przed rozwojem choroby?

Rak szyjki macicy w około 90% przypadków jest spowodowany wirusem HPV przenoszonym drogą płciową. W związku z tym zalecana jest profilaktyka pierwotna w postaci szczepienia przeciwko onkogennym typom wirusa HPV. Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna.

Ważna jest też profilaktyka wtórna, czyli coroczne wykonywanie cytologii. Umożliwia ona wykrycie choroby na bardzo wczesnym etapie, kiedy jest ona często jeszcze wyleczalna za pomocą leczenia chirurgicznego.

Co odróżnia cytologię płynną (LBC) od tradycyjnej?
👉 W przypadku cytologii tradycyjnej na preparat przenoszony jest zaledwie niewielki procent pobranych komórek. W metodzie płynnej LBC materiał do badania pobiera się na specjalne płynne podłoże, które chroni komórki przed uszkodzeniem, dzięki temu cały pobrany materiał trafia do badania, co zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia zmian przednowotworowych (wyższa czułość). Dodatkowo preparaty oczyszczone są z czynników utrudniających ocenę mikroskopową, tj. krwi, komórek zapalnych itp.

Zadbaj o swoje zdrowie i zapisz się na szczepienie p-ko HPV oraz na cytologię

Cytologię można wykonać na wizycie ginekologicznej u lekarza lub umówić się na pobranie cytologii z naszymi doświadczonymi położnymi, zapraszamy: 818-200-300